Grøn oplevelse
©  Foto:

Sixtus Sinatur Hotel & Konference

Sixtus’ historie starter i 1912 hvor foreningen ”Den Danske Pigeskole” opførte stedet til brug for ferie- og rekreationsophold. Siden 1956 er Sixtus ejet af Danmarks Lærerforening, som gennem årene udviklede stedet til et kursus- og konference hotel. I dag fremstår Sinatur Hotel Sixtus som et hyggeligt og elegant lille hotel med en helt uovertruffen udsigt. Vores hotels have ender direkte i det smukke Fænøsund, Den smukke udsigt kan nydes fra restauranten og fra mange af hotellets lokaler og værelser. Til de andre sider er der park, marina og skov, som vi flittigt bruger til de mange aktiviteter, vi tilbyder i forbindelse med møder og konference.

Vores hotels konference faciliteter

Hotel Sixtus har 7 velfungerende og behagelige mødelokaler alle med udsigt til vandet og med plads til fra 6 til 60 personer. Moderne AV-udstyr samt gratis trådløst internet er til rådighed i alle lokaler. Kendetegnende for os er vores hotels store nærvær og engagement. Her er stemning, ro og en afslappet atmosfære. Når I er hos os, så fylder I noget og vi har tid til at lytte til jeres ønsker – om i er 3 til møde eller 70 til konference -  fra det første håndtryk, til vi siger på gensyn!

Vores hotels restaurant

Restaurant Sixtus ligger med en smuk udsigt direkte ud til Fænøsund. Med store panorama vinduer ud mod sundet fremstår restauranten altid lys, hyggelig og indbydende. Vores hotels menukort er fyldt med spændende kulinariske oplevelser, skabt af vores dygtige kokke. Dygtige tjenere fuldender oplevelsen i restauranten ved at anbefale vine fra det spændende vinkort. Fødevarestyrelsen tildelte i sommeren 2013 Sinaturs hoteller det Økologiske Spisemærke i bronze, der viser at andelen af økologi i køkkenet er 30-60%. Restauranten har åbent hver dag, og leverer gerne til møder og konference.

Vores hotels overnatning

Alle Hotel Sixtus' 27 værelser er indrettet i venlige og lyse farver og holdt i elegant nordisk stil. På mange af værelserne har du udsigt til vandet. På samtlige af vores hotels værelser er der fri trådløs internet, tv, telefon samt bad/toilet.